0

Українські мусульмани беруть участь у проекті «Діалог у дії»

14642105_1181092368629778_8806030153822359618_nПроект «Діалог у дії» має сприяти розвиткові культури діалогу в місцевих громадах малих міст України. Загальноукраїнська проблема — брак умінь та навичок місцевих громад досягати згоди й порозуміння.

Проект створило та реалізує Науково-видавниче об’єднання «Дух і Літера» у партнерстві з Українським центром ненасильницького спілкування і примирення «Простір гідності», Благодійною фундацією «Діти надії та любові», Молодіжною ініціативою «Серце в долоньках», Національним центром «Мала академія наук України» за підтримки програми захисту прав людини Посольства Королівства Нідерланди в Україні. Автори вважають, що сьогодні стосунки між громадянами у спільнотах часто досить фрагментовані:

«Це особливо відчутно в малих містах, де громади зазвичай лишаються на периферії суспільних змін і особливо потребують згуртованості та злагодженості дій. Саме в таких випадках якісно організований діалог між різними суспільними групами щодо спільних проблем — найпотрібніше», — стверджують https://www.facebook.com/dialogue.in.action/about/?entry_point=page_nav_about_item&ref=page_internal організатори.

11205081_1181103538628661_1606836033621271705_nОсобливість проекту «Діалог у дії» — залучення до цього процесу представників релігійних громад України (християнських, мусульманських, юдейських тощо), що мають високу довіру українців (близько 70%, за останніми соцопитуваннями). Однак вони досить часто виключені з громадянського дискурсу і, відтак, мусять діяти паралельно з громадськими організаціями. Утім, автори проекту вірять, що саме діалог і співпраця громадських та релігійних ініціатив допоможе об’єднати місцеві громади та сприятиме розвитку суспільства загалом.

Важлива складова проекту — залучення молодих учасників, зокрема, студентської молоді й викладачів, що мусили переїхати через збройний конфлікт на сході України.

Цього року після ретельного розгляду заявок, конкурсу та співбесід визначено понад півсотні представників українських громадських і релігійних організацій — їм пощастило потрапити до Міжнародної школи «Діалог у дії».

Враховуючі, що серед коучів школи багато відомих міжнародних сертифікованих тренерів із Голландії та Данії, спеціалістів із фасилітації діалогу, список охочих стати слухачами був досить великий. Пощастило не всім: серед претендентів на участь (а це представники громадських організацій або релігійних спільнот із малих міст (до 300 тис. Мешканців), готові до організації діалогу у своїй громаді) на конкурсній основі обрали лише 54 особи, серед них і українських мусульман.

14572852_1181092378629777_9065835883101285520_nОбраних учасників ознайомили з засадами теорії конфлікту, основами ненасильницького спілкування (ННС), навчили методики «Не нашкодь», проектного менеджменту, дали основи фасилітації діалогу. До речі, фасилітація (від англійського facilitate — допомагати, полегшувати, сприяти) — це організація процесу колективного розв’язання проблем у групі, керованій фасилітатором (ведучим, головою). Це водночас процес і сукупність навичок, що дозволяють ефективно організувати обговорення складної проблеми без втрат часу та за короткий термін виконати всі заплановані дії з максимальним залученням учасників процесу. Фасилітація відрізняється від простого керування тим, що не має директивного характеру. Якщо традиційно суб’єкт змушує учасників групи виконувати власні інструкції та розпорядження, то у випадку з фасилітацією її суб’єкт має поєднувати ознаки керівника, лідера та учасника процесу.

Слухачам школи «Діалог у дії» надали шанс навчитися організації дієвих діалогів у малих містах України для обговорення та вирішення проблем місцевих громад. Школи передавали учасникам навички, потрібні для підтримки ефективної комунікації всередині громади.

Як сподівалися організатори, участь у проекті мала допомогти представникам громадських і релігійних організацій ефективніше вирішувати загальні проблеми разом, а після навчання слухачі зуміють забезпечити умови для діалогів на місцях. До того ж, передбачають, що запрошені професійні фасилітатори проведуть ці діалоги протягом 2016–2017 рр. Результатом навчання стануть 24 діалоги в 12 малих містах України (фасилітатором — фахівець, не зацікавлений у підсумках обговорення, що не заступає інтересів жодної з груп-учасників і не бере участі в обговоренні, але відповідає за якісне виконання завдань. — Ред.).

Перша група активістів навчалася 5–9 вересня в Одесі, друга — 4–8 жовтня в Рахові Закарпатської області. У складі обидвох груп були й представники мусульманських громад України.

Підшито до: Новини, топ 3

Останні записи