0

В Історичній мечеті Дніпра знову зазвучить азан: будівлю повернули мусульманській громаді міста!

будівля історичної мечеті Дніпра25 липня 2018 року на сесії Дніпровської міської ради було прийнято рішення про повернення мусульманам будівлі Катеринославської соборної мечеті, відібрану більшовиками в мусульман міста після окупації України радянською Росією на початку XX ст. Тепер треба лише дочекатися, поки приміщення звільнять, і можна братися до праці: відбудувати знесений за радянських часів мінарет і реконструювати, оздобити будівлю.

Як підкреслив у своєму дописі міський голова Борис Філатов, мусульманська громада придбала для спортивної школи, що нині в цій будівлі, інше приміщення, тож на якість тренування юних спортсменів це рішення міськради не вплине. Спортивна школа має переїхати навесні.

Муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов відзначив, що ця подія — знакова для України. Він закликав мусульман Дніпра до єдності й відродження духовного життя в цій мечеті, спільної участі в доброчинності, молитвах і святах, а ще — любити й боронити Україну.

Імам мечеті ІКЦ Дніпра Едґар Девлікамов також висловився з цього приводу:історична мечеть міста Дніпра

історична мечеть міста Дніпра«Ми дуже на це чекали, не зневірялися, працювали кожен на своїй ниві — і тепер це здійснилося. Так має бути в кожному місті нашої держави».

Імам додав, що українці різних національностей та релігійних поглядів — єдині, і країна в нас одна.

Нагадаємо, Катеринославська соборна мечеть збудована в 1910–1911 році коштом заможних мусульман — тоді місцева громада мала до 560 осіб. Мечеть була двоповерхова, кам’яна, з високим мінаретом і вигідно вирізнялася на фоні загальної забудови: вікна ускладнених форм, імітація різьби по каменю, обцегловання з чергуванням чорного й білого каменю уособлювало популярний тоді неомавританський стиль.

Переломовий момент в історії мусульманської громади настав після окупації країни російськими більшовиками. У липні 1926 року окрвиконком прийняв рішення передати будівлю мечеті комунгоспу для використання як соціально-культурну установу. 1927 року будівлю переобладнали під клуб працівників міліції та розшуку. Пізніше тут була артіль Облкоопполіграфу. 1944 року на першому поверсі вже діяв дитсадок, трохи згодом другий поверх передали клубу кооперації інвалідів. 12 грудня 1953 року рішенням Дніпропетровського міськвиконкому будівлю мечеті віддали юнацькій спортивній школі. Після розпаду СРСР і відновлення незалежності України мусульмани міста звернулися до місцевої влади з вимогою повернути їм будівлю, але тоді їм було відмовили.

Підшито до: Новини, топ 3 Мітки: , ,

Останні записи