0

Духовне управління мусульман України «Умма»: підсумки року

Підбиваючи підсумки діяльності ДУМУ «Умма» у 2012 році, зазначимо, що минулий рік був досить спокійний, без великих, значущих подій у житті мусульман України. З іншого боку, так само не було великих зрушень, конфліктів та інших подій, здатних затьмарити нам життя. Щоправда, наприкінці року президент країни ухвалив закон, що істотно обмежує права релігійних організацій. І до цього гарант не прислухався до думки Ради церков, багатьох громадських діячів, науковців, правознавців і просто громадян країни. Це стало неприємним сюрпризом, і ще не ясно, як нова редакція закону ускладнить життя віруючих.
Для ДУМУ «Умма» минулий рік був часом наполегливої, копіткої праці, що її не завжди видно, але вона дає найкращі плоди. Сподіваємося, що з ласки Божої те, що задумано й реалізовано 2012 року, принесе добро мусульманській уммі країни. Говорячи про нашу діяльність, окремо відзначимо:
1. Мавліди
Мавлід ан Набі, або День народження пророка Мухаммада (мир йому і благословення), не є канонічним святом в Ісламі. Одначе протягом багатьох століть у місяці рабі уль авваль мусульмани збираються, щоби гуртом згадати мудрі настанови останнього посланця Аллага. У ці дні читають Священний Коран, згадують про життя Пророка та його проповіді.
ДУМУ «Умма» зробило низку заходів, присвячених Мавліду, в містах трьох областей країни — Донецькій, Луганській та Запорізькій. І якщо в перших двох областях Мавлід проводять щороку, то для Запоріжжя це стало особливою подією, бо в такому широкому форматі його не було давно. Незважаючи на те, що в Запоріжжі зареєстровано з десяток мусульманських громад, фактично має молитовне приміщення та проводить усі молитви й свята тільки громада «Якти Юл», що входить до складу ДУМУ «Умма».
2. Видавництво
У нашій країні нечасто виходить друком якісна мусульманська література, отже важливе досягнення для ДУМУ «Умма» — видання двох таких книжок. Одна з них — «Мухаммад — людина і пророк» — видана в Україні вперше. Велика праця Адиля Салахі (734 сторінки), присвячена пророкові Мухаммаду (мир йому і благословення), вийшла накладом у 1000 примірників. Друга видана книжка — «Загальне уявлення про Іслам» шейха Алі ат Тантаві витримала вже вісім видань в Україні й вийшла накладом у 3000 примірників.
3. Конференція «Іслам та ісламознавство в Україні»
ДУМУ «Умма» спільно з партнерами у вересні 2012 року успішно провело в Донецьку другу міжнародну науково-практичну конференцію «Іслам та ісламознавство в Україні», що особливо вирізняється між наукових заходів, присвячених ісламській тематиці.
По-перше, серед її учасників дедалі більше закордонних гостей, представників ісламських наукових і духовних центрів — це розширює горизонти й можливості досліджувати й порівнювати тенденції розвитку Ісламу в інших країнах. Цього року в конференції взяли участь гості з Грузії, Молдови та Білорусі. Сам формат конференції сприяє плідній науковій полеміці між представниками Ісламу й незалежними науковцями, що вивчають Іслам.
По-друге, ця конференція визнана авторитетними дослідниками й молодими науковцями країни за новий повноцінний майданчик для дискусій і доповідей.
4. Угода про співпрацю з Лігою мусульман Молдови
27 вересня в Донецьку укладено угоду про дружбу й співпрацю між Духовним управлінням мусульман України «Умма» та Лігою мусульман Молдови (Liga Islamiсa din Republika Moldova), репрезентативним органом усіх мусульман республіки.
Гості з Молдови відвідали конференцію «Іслам та ісламознавство в Україні». Серджію Сокирке, що очолював дружню делегацію, виступив із доповіддю про історію та становище мусульман у цій країні.
Після конференції відбулася зустріч молдавської делегації з представниками мусульманських організацій України. Українську сторону на зустрічі представляли муфтій ДУМУ «Умма» Саід Ісмагілов, заступник Голови правління ДУМУ «Умма» Іслям Гімадутін, голова ВАГО «Альраід» Бассил Марееї, а також імамі з різніх міст Донбасу, громадські діячі та журналісти мусульманських ЗМІ нашої країни.
Сторони обговорювали перспективи розвитку двосторонніх відносін між мусульманами Україні та Молдови, спільні духовні, наукові та культурні проекти. За результатами переговорів було підпісано «угоду про співпрацю», що передбачає взаємну допомогу у відродженні Ісламу та розвитку мусульманських громад України та Молдови.
5. Семінар для імамів
У листопаді 2012 року в Ісламському культурному центрі Донецька відбувся семінар із підвищення кваліфікації для імамів громад, входять до складу ДУМУ «Умма». Варто підкреслити, що духовне управління прагне не тільки об’єднати мусульман під своєю орудою, але й підвищувати рівень релігійної освіти імамів, голів та активістів громад. Понад 40 імамів із різних регіонів України, що їхні проповіді й лекції уважно слухають вірні, самі стали слухачами: поглиблювали свої знання в царині фікха, ісламського богослів’я та вивчали відмінності між представниками різних ісламських течій, наявних в Україні.
6. Хадж-2012
Уже не один рік ДУМУ «Умма» спільно з іншими релігійними об’єднаннями, що входять до складу Ради духовних управлінь мусульман України, сприяє організації та проведенню хаджу для українських мусульман. 2012 року на велику прощу вирушили 165 мусульман, що трохи менше, ніж у позаторік.
7. Зустріч представників ДУМУ «Умма» з головним муфтієм Королівства Саудівська Аравія
Перед від’їздом на батьківщину делегації українських прочан, що здійснили хадж, шейх Імад Абу Ар Рубб, голова Шаріатського комітету при ДУМУ «Умма», зустрівся з головним муфтієм Саудівської Аравії, шейхом Абдулазізом ібн Абдуллою аш Шейхом.
Темою зустрічі були актуальні питання співпраці та налагодження механізму взаємодії між ДУМУ «Умма», Верховною радою улемів, очолюваною шейхом Абдулазізом ібн Абдуллою, і Постійним комітетом наукових досліджень і фатв Королівства Саудівська Аравія. Обидві саудівські структури об’єднують найвідоміших ісламських богословів, і така співпраця — значний крок уперед для мусульман України.
Під час зустрічі було порушено й питання про розбіжність у календарях Саудівської Аравії та Туреччини, що викликає розбіжність у питанні початку й закінчення місяця посту, обрядів хаджу та свят Ід аль Фітр, Ід аль Адха.
8. Свята
У дні двох великих ісламських свят кожна громада, що входять до складу ДУМУ «Умма», організують увесь комплекс заходів для вірних своїх міст. Минулого року духовне управління залучило українських і закордонних спонсорів для проведення жертвопринесення на свято Курбан-Байрам (Ід аль Адха). У мечетях та ісламських культурних центрах було роздано сотні кілограмів м’яса жертовних тварин незаможним і нужденним нашим землякам.
9. Календарі
Четвертий рік поспіль ДУМУ «Умма» випускає багатотисячним накладом настінні мусульманські календарі й безкоштовно розповсюджує їх серед мусульман України.
10. Нові громади
Щороку до ДУМУ «Умма» приєднуються нові офіційно зареєстрованими мусульманськими громадами. 2012 року Духовне управління поповнилося двома об’єднаннями: донецькою мусульманською громадою «Нур» та громадою «Аль Хаят» із міста Кіровське Донецької області.

ДУМУ “Умма”

Підшито до: Лекції та хутби

Останні записи